Menu

Rekonstrukce bytu Holešovice

Rekonstrukce bytu, která vás dostane do kolen! Interiér s nábytkem, svítidly i vypínači výrazného designu, který musí odolat dětem i chlupatým členům rodiny.

Obvykle slýcháme, že na počátku bylo slovo. V případě velkorysé a do puntíku promyšlené rekonstrukce bytu v pražském domě z přelomu 19. a 20. století stálo na počátku přátelství investorů s architektkou Martinou Homolkovou ze studia Malfinio, která měla jejich plnou důvěru a do značné míry volnou ruku při vymýšlení konceptu interiéru. Na opačném pólu celého procesu se v roli arbitrů osvědčili malý synek investorů a jejich dva kocouři, kterým je byt v konečném důsledku do posledního detailu přizpůsoben. Z tohoto na první pohled nesourodého týmu nakonec vzešel unikátní interiér, který je všechno možné, jen ne fádní.

Architektka začala nejen "od podlahy", ale především od změny dispozice. V bytě, který byl původně rozčleněný na menší místnosti, navrhla několik změn: především zrušila jednu příčku, čímž dle současných trendů vytvořila větší centrální obytný prostor spojený s kuchyní, odkud se vchází jak do dětského pokoje, tak do ložnice. Když je řeč o podlaze, tak právě na cementové dlažbě v předsíni a v koupelně najdete jediné výraznější kontrasty v celém bytě. Martina Homolková vysvětluje svůj záměr: "V místě, kde do bytu vstupujeme, jsme si mohli dovolit něco divočejšího. Baví mě ten jasný vizuální střih, že teď už je člověk doma. Dlažba má všude stejný vzor, ale je poskládaná tak, že barevnost postupně přechází z hnědošedé přes pudrovou v předsíni do hořčicovo-okrové v koupelně."

Zadání od majitelů pro rekonstrukci znělo: světlé barvy, vzdušnost, úložné prostory, cementová dlažba s výrazným ornamentem a také kuchyňský ostrůvek se zrcadlovým povrchem. Jako zrcadlový materiál posloužila leštěná odrazivá nerezová ocel, kterou architektka v interiéru zopakovala také v knihovně nebo na bočních stranách skříní. Zrcadlení hmoty prostor odlehčuje a působí vzdušněji. Proto například dubové parkety dostaly lehký zesvětlující nátěr bílým olejem, stejně jako jídelní stůl. Koberce a lněné závěsy jsou vyvedeny ve světle šedavých barvách s teplým podtónem. Architektka se ve většině interiéru držela velmi jemné barevnosti a nekomplikovaných tvarů na míru vyrobeného nábytku. Vytvořila tak neutrální základ, který doplnila designovými solitéry výraznějších tvarů a nápadnými svítidly.

 

Nad jídelním stolem poutá pozornost mosazné stropní svítidlo Brass 96. Kuchyňský ostrůvek z leštěné nerezi osvětluje na míru vyrobené svítidlo od Bulb. Stmívatelné osvětlení zabudované v policích v kuchyni se stará o zasněnou atmosféru. Veškerá svítidla ovládají designové vypínače berker R.classic od společnosti Hager, které dodal designový obchod Monobrand. "Nápadné vypínače berker R.classic ve své esenci nezapřou inspiraci prvními otočnými vypínači z počátku 20 století, ale jejich vzhled je výrazně posunutý směrem do třetího tisíciletí," vysvětluje Thomas Grund, generální ředitel společnosti Hager v České republice. "Vypínače i zásuvky díky robustní bezrámečkové konstrukci, výrazné, moderně tvarované otočné klapce a kvalitním použitým materiálům ani ve výrazném interiéru rozhodně nepřehlédnete," usmívá se Thomas Grund. Architekti na elektroinstalačních prvcích berker oceňují nejen kvalitní design, ale také širokou škálu funkcí. Kromě silových a datových zásuvek mohou v interiéru sloužit stmívače, USB zásuvky nebo třeba ovladače žaluzií. "V interiéru tohoto bytu neplní vypínače funkci nenápadných snadno přehlédnutelných služebníčků, ale hrdě se hlásí o své místo na slunci. I v tato výrazném interiéru na sebe v některých místech poutají zaslouženou pozornost. Oceňuji například velice originální nápad architektky umístit vypínače na zrcadlovou plochu. A klobouk dolů i před řemeslníky za velice čisté zpracování tohoto úkolu," uznale pokyvuje hlavou Thomas Grund.

V interiéru bytu najdete i celou řadu dalších nápadných designových kousků. Nesoupeří spolu však o pozornost, ale spíše souzní v dokonalé harmonii. Celkově působí jako dobře vyladěná symfonie nápadů, tvarů, materiálů a barev: římské lněné rolety vyrobené na míru, vázy Dechem nebo originální autorské obrazy Antonie Stanové. Dominantu ložnice tvoří policové čelo za postelí z dubového dřeva s ocelovými plátky, které důmyslně odděluje pracovní kout. Úložné prostory kryjí posuvné panely potažené autorsky tkaným textilem od Studia Geometr, které se postaralo také nejrůznější polštáře a o závěsy, probarvené na míru tak, aby ladily s ostatním zařízením. V obývacím pokoji upoutá pozornost stolek Stella od Jiřího Krejčiříka, kultovní pohovka Togo od Michela Ducaroye či křesílko Roly Poly od Faye Toogood. "Do tohoto interiéru se mi právě křesílko Roly Poly nesmírně líbilo. Vyvolává ve mně pocity nevinnosti dětství. Mám radost, když jsou klienti odvážní a na něco takového kývnou," usmívá se Martina Homolková a dodává: "Stěžejní je pro mě naladění se na jedinečnost každého klienta i prostoru, který mám k dispozici. Kladu důraz na světlo, koncept, provázanost, průhledy, materiály, textury, kombinace, vrstvy, funkčnost a praktičnost, detaily i rovnováhu celku. Ráda hledám nové hranice – to by ale bez těch nejšikovnější řemeslníků nebylo možné."

Ultimativními arbitry funkčnosti interiéru ovšem v konečném důsledku jsou malý syn majitelů a jejich dva kocouři. Kvůli synovi dostal například jídelní stůl zaoblené rohy. A aby se v novém domově cítili dobře i jeho chlupatí obyvatelé, konzultovali majitelé podobu bytu dokonce s kočičím psychologem. Celý autorský tým očividně odvedl dobrou práci. Kocouři si zamilovali cementovou dlažbu, je-li pod ní v chladných měsících zapnuto podlahové vytápění, a suverénně obsadili i spodní police ve skříních, které jim již zůstaly k dispozici. "Celý interiér je vyvedený v přírodních a kvalitních materiálech, které nejenže umí stárnout a z velké míry odolat, ale bude jim slušet i případná jizvička od trojice divočejších obyvatel," uzavírá se smíchem architektka Martina Homolková.

 POUŽITÉ PRODUKTY: BERKER R.CLASSIC

Berker R. Classic

Berker R. Classic

Umí něco jako vypínač vzbudit emoce?

Sto let poté, co společnost Berker představila první otočný vypínač, uvádí na trh novou řadu. Berker R.Classic, spadající do nové GENERACE.R vypínačů, je díky výraznému přepínači a průhledným obrysům bez rámečků, vypínačem s charakterem.

Zobrazit