Menu

PÉČE & ÚDRŽBA

Péče o naše kování a doplňky je velmi snadná.

Mosaz, bronz a měď

Výrobky z mosazi, bronzu a mědi jsou živoucí povrchy, pro které je nejlepší, když jsou ponechané bez povrchové úpravy či laku, a když v průběhu času stárnou. A jelikož jsou tyto přírodní materiály bez konečné úpravy a jiných chemických ošetření, v průběhu let oxidují, stárnou, dokonce i věkem zrají (jak můžete vidět na obrázku).Buď je můžete nechat stárnout s grácií, zmatnět a ztmavnout přirozeně, což jim přidá na charakteru, nebo je udržovat pravidelným leštěním.

K zachování vzhledu pravidelně používejte čistý, jemný a vlhký hadřík a k dosažení lepšího výsledku občas použijte kvalitní leštidlo. Pro nejlepší péči doporučujeme náš čistící produkt PUTS. (Pro více informací prosím pokračujte ve čtení).

Mosaz, bronz a měď jsou přirozeně antimikrobiologické materiály, což znamená, že mají schopnost zabíjet relativně rychle a efektivně širokou škálu mikrobů. Protože jsou tyto materiály schopny zabíjet mikroorganismy, úplně postačí, abyste jakoukoliv nečistotu odstranili vodou.

Pokud je údržba nutná:

 • Vždy používejte jemný, lehce zvlhčený (nikoliv mokrý) hadřík (navlhčený pouze ve vodě).
 • Ihned důkladně vysušte, aby nedocházelo ke shromažďování vody.
 • To jest vše, co potřebujete znát!

Na lakované povrchy nepoužívejte žádné chemikálie včetně mýdel, kuchyňských či okenních čistidel. Použití těchto produktů poškozuje ochranný lak a může mít vliv na vzhled výrobků.

Chrom

Pod naší chromovanou řadou se skrývá chromem kvalitně potažená mosaz. Stejný chrom, který se používá na součásti automobilů a lodí, což zajistí krásu i odolnost. Nejlepších výsledků při údržbě dosáhnete pomocí vlhkého hadříku a jaru či podobného mycího prostředku, případně speciálního čistícího přípravku PUTS.

 • Používejte jemné, mírné mýdlo (ne zásadité) a jemný hadřík.
 • Nezapomeňte důkladně vysušit.

Hliník a nerezová ocel

Naše výrobky patří mezi ty nejkvalitnější z hliníku s kartáčovaným povrchem, a proto si zaslouží svou péči za použití čistícího prostředku PUTS.

 • Doporučujeme otřít každý týden pomocí jemného, lehce navlhčeného (ne mokrého) hadříku.
 • Důkladně vysušte.
 • Při použití čistidel se ujistěte, že použijete kvalitní prostředek, který není na acidní/kyselé bázi a materiál po jeho použití nebude korodovat.

Beton

Beton je neobyčejně odolný materiál, a proto může být použit u širokého spektra produktů. Nicméně se chová jako jakákoliv jiná hornina či mramor a může se znečistit, poškrábat nebo rozbít pokud se s ním nezachází správně. Beton použitý u našich produktů je vyztužený skleněným vláknem, což znamená, že je vysoce kvalitní a silný.

 • Při upevnění nepoužívejte kovové nářadí, ale přišroubujte výrobky ručně, abyste na materiál nevytvořili přílišný tlak.

Mramor

Doporučujeme tento povrch před prvním použitím nejprve ošetřit, čímž dojde k zajištění ochrany přírodního a unikátního mramoru. Mramor je překrásná, ale křehká hornina, a proto je každý kousek navrhován s kovovým rámem potaženým ochranným prachem. Při upevňování mramorových produktů prosím dbejte zvýšené opatrnosti. Konkrétně rohy jsou velmi křehké. S mramorem vždy manipulujte za pomoci druhé osoby a pečlivě následujte pokyny, abyste předešli poškození.

 • Materiál je přírodní hornina, a proto je sensitivní ke kyselinám, tudíž nepoužívejte kyselé čistící prostředky. Mramor je chopen absorbovat přírodní produkty jako je například olej. Jakékoliv horké předměty by neměly být pokládány přímo na materiál. Ostré předměty mohou mramor poškrábat nebo rozbít.
 • Broušený mramor nechte nasáknout silné, husté směsi mýdla a vody. Ujistěte se, že je povrch celý pokrytý a je schopen směs nasáknout. Opakujte 3-4 krát po dobu dvou týdnů. Povlak, který pokrývá kartáčovaný mramor, se chová jako typ ochrany, který odolává skvrnám.
 • Mramor nejlépe očistěte pomocí vlhkého hadříku nebo houbičky. Ihned setřete kapky a důkladně osušte, abyste předešli utváření skvrn. 

Naše tipy

Kartáčované povrchy není vhodné udržovat pomocí leštidel obsahující brusné částice, protože může dojít k vytvoření lesklého až zářivého efektu. I proto je vhodné používat například přípravek PUTS, jelikož je kvůli své jemnosti dobrou volbou při péči o výše zmíněné materiály.

PUTS čistidlo

Čistidlo PUTS od švédské firmy Bäccman&Berglund je velmi dobrý a jemný čistič ke každodennímu použití, doporučený zejména pro produkty tohoto výrobce, vhodný na různé materiály, například mosaz, měď, chrom, hliník, nerezovou ocel, nikl, zlato a stříbro. Mimo jiné prostředek nezatěžuje životní prostředí.

Návod k použití čistidla PUTS

Naneste menší množství na vlhký hadřík a jemně očistěte produkt dokud nezmizí všechny skvrny. Poté opláchněte veškeré zbývající čistidlo vlažnou vodou, za pomoci bavlněného hadříku pak rychle a důkladně otřete do sucha.

Během nanášení čistidla raději použijte gumové popřípadě plastové rukavice. Nehty a pokožka může po kontaktu s čistidlem zbělat nebo být jinak podrážděna.

Další informace

Pokud si nejste jisti, jak se starat o naše produkty nebo máte jakékoliv další otázky, neváhejte nás kontaktovat na ahoj@monobrand.cz.

Nicméně kvalitní a přesto jednoduchá údržba s užitím jemného, vlhkého hadříku Vám pomůže zachovat produkty ve velmi dobrém stavu po mnoho let.