Menu

Erlebachová Bouda

Jak vdechnout tradiční krkonošské boudě nový život

Jak se to v horách od nepaměti stává, když se potkají dobří a šikovní lidé, výsledek stojí za to. Přesně takto by se v kostce dal popsat příběh pečlivé rekonstrukce Erlebachovy boudy, usazené v dechberoucí krkonošské krajině nad Špindlerovým Mlýnem. Pro záměr manželů Tomáškových, majitelů boudy, se osudovým stalo setkání s dvojicí architektů, Zuzanou a Matúšem Scerankovými (matkou se synem), jejichž podpis dnešní zdařilá rekonstrukce nese. O harmonicky působící interiéry, vyladěné do posledního detailu, se kromě architektů zasloužili manželé Grundovi. Katrin Grund, zakladatelka a majitelka designového obchodu MONOBRAND, se spolupodílela na výběru osvětlení, dveřního kování i vypínačů. Výběr padl na domovní spínače berker z portfolia společnosti Hager, jejíž českou pobočku vede Thomas Grund. Pečlivost a péče, které byly této rekonstrukci věnovány, stejně jako osobní zainteresovanost všech zúčastněných, dotváří výslednou atmosféru dnešní podoby Erlebachovy boudy a přispívá k celkovému rodinnému klimatu a pocitu pohody, který z boudy dnes čiší.

Erlebachova bouda je zasazena do nadmořské výšky 1148 m pod horou Malý Šišák na hlavním hřebeni Krkonoš. Historie Erlebachovy boudy se datuje od roku 1784, kdy zde Ignáz Hollman vybudoval první letní dřevěnou boudu, kterou o sto let později koupil Franz Erlebach. V době totality vlastnil chalupu podnik Centrotex, který ji nechal po léta chátrat, a to až do začátku 80. let, kdy byla rozpadající se stylová dřevěnka stržena a roku 1990 na jejím místě Centrotex otevřel zbrusu nový rekreační objekt. V roce 1998 Erlebachovu boudu odkoupili manželé Martina a Jiří Tomáškovi a postupně ji spolu s dalšími přilehlými budovami zapojili do uceleného komplexu nazvaného Resort sv. František.

Za pečlivě provedenou rekonstrukcí Erlebachovy boudy stojí dlouhodobá spolupráce (která přerostla v přátelství) mezi rodinou Tomáškových a architektkou Zuzanou Scerankovou. Ačkoliv se to zdá téměř k neuvěření, tento napínavý příběh se začal rodit již před zhruba dvaceti lety, kdy byla Zuzana Sceranková se svým tehdy třináctiletým synem, dnešním spoluautorem podoby rekonstrukce Matúšem Scerankou, v tehdejší Erlebachově boudě na lyžařské dovolené. Jakmile se Jiří Tomášek dozvěděl, že mezi jeho hosty je architektka, požádal ji tehdy, zda by načrtla možnou novou podobu Erlebachovy boudy. A z této první skici se zrodila spolupráce, která přetrvala dvě dekády.

Po získání stavebního povolení na přestavbu a dostavbu hotelu Erlebachova bouda v roce 2007 následovalo zhruba patnáct let stavby v několika etapách. Nejprve byla přestavěna zhruba polovina původní budovy Erlebachovy boudy. Posléze proběhla dostavba prostor pro wellness centrum směrem ke kapličce sv. Františka – v této době doplnil architektonický tandem Matúš Sceranka, který se do projektování wellness centra zapojil během svých studií na vysoké škole. Vrcholným dílem se stala vnitřní prosklená kaple. A konečně v roce 2023 byla dokončena poslední etapa, přístavba západního křídla hotelu, tzv. Stodoly, dnes nejkrásnějších prostor celého resortu. Za výslednou poklidnou atmosféru krkonošské luční enklávy vděčí Erlebachova bouda na první pohled náročnému požadavku Správy KRNAPu na vybudování podzemních garáží. Finální terénní úpravy, které jsou naplánované na květen 2024, završí celý projekt dokončením zahrady s fontánou a nápisem KRÁSA A RADOST na střeše podzemní garáže.

Matúš Sceranka popisuje dlouhodobou a úspěšnou spolupráci s investory, která vyvrcholila zatím poslední přístavbou Stodoly, už téměř jako vztah s přáteli nebo rodinnými příslušníky. „Členové rodiny Tomáškových se do procesu tvorby výsledné podoby každé etapy rekonstrukce aktivně zapojovali – vždyť své osudy se rozhodli spojit s touto drsnou horskou lokalitou již před 26 lety,“ zamýšlí se Matúš Sceranka a pokračuje. „V celkovém dojmu se stala realizace přístavby Stodoly jakýmsi vítězstvím praktické užitné architektury. Nesnažili jsme se ohromovat návštěvníka nějakými wow-efekty, vnášet do krkonošské boudy něco, co by do ní nepatřilo, nechtěli jsme v interiéru nic extravagantního ani nebylo naším záměrem, aby některý interiérový prvek v pokojích, např. svítidlo nebo vypínač, na sebe poutal nějakou zvláštní pozornost. Přesně takto to cítili investoři a my jsme s touto jejich představou souhlasili,“ dodává Matúš Sceranka.

Dnes nabízí Stodola nejluxusnější varianty ubytování z celého Resortu sv. František. Jižní pokoje ohromí prosklenou panoramatickou stěnou s dechberoucími výhledy do údolí směrem ke Špindlerovu Mlýnu, severní pokoje zase nabízí uklidňující výhledy k lesu a k vrcholu Malý Šišák. Aby měli hosté k přírodě blíž, má každý pokoj minimálně jeden balkón. „Není velkým překvapením, že ústředním tématem našich představ při navrhování interiéru pokojů Stodoly bylo propojení s přírodou. Co jiného také vymýšlet, když máme hned za okny takovou nádhernou scenerii?“ usmívá se Matúš Sceranka. „Interiéry jsme se proto snažili navrhnout v přírodních tónech, ale minimalisticky, aby pohledy hostů sklouzávaly nikoliv k zařízení pokoje, ale především do okolní přírody. V pokojích jsme pracovali s dubovým dřevem, ze kterého jsou vyrobeny podlahy i nábytek. Stěny jsme ponechali čistě bílé, stropy jsou betonové. Obklady v koupelnách byly zvoleny v tónech tmavo-zelené, bronzové a šedé, které opět evokují odstíny lesa. Vypínače, osvětlení, dveřní kování i koupelnové baterie jsme ladili do antracitové barvy, která je nejpříhodnější a nejméně rušivá vzhledem k přírodě za okny.“

Volba architektů nakonec padla na vypínače berker Q.3 v antracitové barvě. „Tyto vypínače patří mezi naši nejpopulárnější řadu,“ vysvětluje Thomas Grund, generální ředitel Hager Electro, do jejíhož portfolia vypínače berker patří. „Ony se totiž nesnaží na sebe vůbec poutat pozornost. Svým symetrickým tvarem, čistými liniemi, kvalitním zpracováním a decentní barevností dokáží doplnit téměř jakýkoliv typ interiéru. S dřevěnými prvky a pastelovou barevností interiérů Erlebachovy boudy si vysloveně rozumí,“ usmívá se Thomas Grund. V pokojích našly uplatnění nejen vypínače a silové zásuvky, ve stejném designu zde najdete i datové a televizní zásuvky nebo analogové termostaty regulující podlahové vytápění. „S antracitovou barvou vypínačů berker Q.3 a s celkovou atmosférou pokojů jsme ladili i další funkční prvky interiéru. Nakonec jsme nakombinovali stropní svítidla Nordlux a s nimi nástěnná svítidla a stolní lampičky Enna od Astro Lighting. V koupelnách najdete nápadité kování od londýnské manufaktury Buster+Punch,“ dodává Katrin Grund, zakladatelka a majitelka concept store MONOBRAND, která interiérové doplňky pro rekonstrukci Stodoly dodávala.

Všechny součásti dnešní Erlebachovy boudy do sebe zapadají, staré se snoubí s novým, jednotlivé části jsou propojené a celý koncept po všech náročných rekonstrukcích a přístavbách funguje jako jeden celek. V areálu najdete nejen ubytovací kapacity, ale také lobby bar, kavárnu, wellness centrum nebo multifunkční sál, sloužící především pro konference a firemní akce. To nejcennější, za čím se hosté do Erlebachovy boudy vrací, ale nenajdete v interiéru boudy – tou největší devizou areálu je okolní horská příroda a autentická atmosféra života na hřebeni našich nejvyšších hor.

 

Enna Wall

Enna Wall

Zdánlivě jednoduchý design, pod kterým se skrývají tyto klíčové funkce: velký rozsah světla a možnost přizpůsobení. Tak by se dala jednoduše charakterizovat kolekce Enna. Díky uchycení na pevné konstrukci zůstane Enna architektonicky čistá. Je dostupná v následujících provedeních: matně černá, matně bílá, matný nikl, matně zlatá.

Rozměry v mm (výška x šířka x hloubka): 175 x 100 x 249

Zobrazit

BERKER Q.3

BERKER Q.3

Robustní. Žádný jiný výraz nevystihne řadu Berker Q.3 lépe. Vyniká čistou konturou a příjemným povrchem, je vybaven stejným centrálním dílem jako jeho sesterský program Berker Q.1. Chlubí se pozoruhodnými funkčními přednostmi, idealně se hodí pro instalaci do systémů pro ukládání vedení.

Zobrazit