Menu

Midgard

Poznejte historii společnosti MIDGARD

„Později jsme záviděli vynálezcům Midgardu ramena jejich lamp. Naše lampy byly také nastavitelné, ale zkrátka nebyly tak elegantní.“   - Marianne Brandt, Bauhaus

 

Muž, jehož lampy rozsvítily kovovou dílnu a herecká studia v Bauhausu začal svou kariéru jako majitel strojního podniku: Curt Fischer, dnes považovaný za jednoho z největších inovátorů 20. Století. V roce 1919 převzal Industriewerk Auma založený v Durýnsku, přidal „Ronnenberger und Fisher“ do názvu společnosti jako připomínku na Konrada Ronnebergera, který založil továrnu v roce 1912 a padl o tři roky později ve válce.

Industrializace znovu zvedla své tempo po skončení první světové války. Lidé pracovali dlouhé hodiny až do pozdních večerů. Tenkrát typické lampy osvětlovaly pouze shora, což znamenalo, že stíny těl a hlav zaměstnanců zatemňovaly výrobky, na kterých pracovali. Pro objevitele jako byl Curt Fisher, který v průběhu války transformoval koňskou dráhu do mobilních radiových stanic a který se podílel na vývoji komunikačních zařízení pro Zeppelin byla tato situace zajímavou výzvou. Netrvalo mu dlouho a přišel s řešením. V listopadu 1919 se zrodila jeho famózní Scherenleuchte (nůžkovo - ramenná lampa), která byla brzy na to následována dalšími novými typy lamp: Lenklampen (nastavitelné lampy) s modelovými čísly 113 a 114. Obě tyto lampy byly brzy nalezeny v kovové dílně Dessau Bauhaus a Maschinenleuchte (Machine Lamp). Curt Fischer se stal s vývojem těchto nastavitelných lamp objevitelem usměrněného osvětlení. Ale to nebylo vše. V roce 1922 vytvořil jeho první nezářivý reflektor (otočný a asymetrický) pro perfektní usměrněné osvětlení. 

Walter Gropius byl velkým fanouškem lamp Midgard. S Fischerem si dopisoval v letech 1927 až 1931. Gropiusův nástupce v Bauhausu v Dessau, Hannes Meyer, byl stejně tak nadšený. Jeho čítárna v Hlavní konfederaci německých odborových svazů v Bernau blízko Berlína byla taktéž vybavena lampami Midgard.

Když v roce 1956 Curt Fischer odešel do ústraní, převzal jeho syn Wolfgang vedení společnosti. Po založení NDR společnost Ronneberger und Fischer byla převzata pod státní řízení, byla restrukturalizována a přejmenována na VEB Industrieleuchtenbau Auma. Stala se výrobním oddělením VEB Raumleuchte Zeulenroda. Veřejně vlastněné řízení vyrábělo Machine Lamp Curta Fischera, avšak v méněcenné kvalitě, a také jinou mezinárodně úspěšnou lampu: Pružinově vyrovnanou lampu, která byla vyráběna pro švédského prodejce nábytku.

Po znovusjednocení Německa byla společnost privatizována a vrácena Wolfgangu Fischerovi, který pokračoval v provozování firmy pod jménem Midgard – Licht. Navíc k pružinově vyrovnané lampě také znovu vyráběl Machine Lamp z velké části dodržující originální design lampy svého otce. Avšak Wolfgang neřídil společnost úspěšně. To byla jeho nevlastní dcera, Anja Specht, podporována svou sestrou Susi Reifenstahl, která restrukturalizovala firmu a vedla společnost v letech 2002 až 2008. Poté co Anja opustila firmu, společnost znovu upadala.

V roce 2015, David Einsiedler a Joke Rasch, zakladatelé společnosti PLY sídlící v Hamburgu a prodávající nábytek a osvětlení, získali práva na značku Midgard, zahrnující všechny existující nástroje a části lamp, stejně tak jako předešlé velké firemní úspěchy. Jejich mise: přinášet objevy Curta Fishera zpět na trh a dát jim úspěch, který si zaslouží. Od ledna 20117 byla znovuzahájena výroba světel v Hamburgu. Po sto letech historie designu lamp a výroby nyní pokračuje v duchu velkého Curta Fischera.

Web link